içinde

Araştırmacılar Islak Köpek Burnunun Faydalarını Araştırıyor!

Çoğunlukla köpek burunları soğuk ve sümüksü bir his verir, ancak diğer zamanlarda sıcak ve kurudur. Çoğu evcil hayvan sahibi, bir noktada, köpeğinin burnunun ıslak mı yoksa kuru mu olması gerektiğini merak etti. Araştırmacılar son zamanlarda hayvanların burunlarını araştırdılar ve bir köpeğin burnunun soğuk ve ıslak olmasının normal olduğunu, ancak bir köpeğin burnunun sıcak ve kuru olmasının da normal olduğunu belirlediler.

Macaristan Budapeşte’deki Eötvös Loránd Üniversitesi’nden hayvan davranışlarını inceleyen araştırmacı Anna Bálint, bir köpek uyuduğunda burnunun genellikle ısındığını ve kuruduğunu söylüyor. Köpekler uyandıklarında burnunu yalarlar ve tekrar soğuk ve ıslak hale gelirler. Araştırmacılar, köpeklerin burnunun soğuk olmasının bir yararı olup olmadığını öğrenmek istemektedirler.

Bir hipotez, soğuk burnun köpeğin vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olabileceğiydi ancak uç o kadar küçük ki, termal düzenlemeye anlamlı bir şekilde katkıda bulunma olasılığı düşük. Araştırma ekibi, atların, köpeklerin ve geyiklerin burunları dahil birçok hayvan burnunun sıcaklığını ölçtü. Ekip, köpeklerin ve etobur hayvanların burun uçlarının otobur hayvanlardan daha soğuk olduğunu belirledi.

Bir sonraki adım, daha soğuk bir burnun etçil hayvanlara vahşi doğada bir avantaj sağlayıp sağlamadığını anlamaktı. Ekip, daha iyi ısı tespiti için soğuk bir burnun yapılıp yapılmadığını görmek için davranışa ve beyne bakarak deneyler yaptı. Ekip, üç köpeği oda sıcaklığında bir nesne üzerindeki potansiyel av ile yaklaşık aynı sıcaklıkta daha sıcak bir nesne seçmeleri için başarıyla eğitti.

Sonuçlar gösterilen köpekler, avlarını avlarken zayıf termal radyasyonu uzaktan tespit edebilir. İkinci beyin merkezli araştırmada, bilim adamları, çalışan bir MRI tarayıcısında hala yatmak üzere eğitilmiş 13 köpeğe ılık su ve yalıtımlı bir kapı içeren bir kutu sundu. Köpeklerin beyinleri, kapılar açıkken yalıtılırken daha yüksek tepki verdi, kapının kapalı olduğu zamana göre daha sıcak yüzeyi ortaya çıkardı ve yüzey daha soğuktu.

Spesifik olarak, bu testlerde beynin sol yarıküresi aydınlandı; bu, yiyeceğe verilen tepkileri işleme eğiliminde olan ve birçok omurgalıdaki yırtıcı aktiviteyle bağlantılı olan taraftır. Araştırmacılar, köpeklerin ve diğer soğuk burunlu hayvanların avlanırken diğer duyularla birlikte ısı algılama hissini kullanabileceğine inanıyor.

Written by Admin

Ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 2021’e Ertelendi!

Microsoft xCloud, 150'den Fazla Xbox Oyunu ile Geliyor!