içinde

Her Şeyi Aşırı Düşünmekten Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Herkes zaman zaman bir kararı veya durumu aşırı düşünür ancak bazıları için bu bir takıntı haline gelir ve işlevlerini yerine getirme becerilerinin önüne geçer. Örneğin zor bir kararla karşı karşıya kaldığınızda, seçeneklerinizin potansiyel risklerini ve faydalarını tartmak ve olası sonuçları değerlendirmek için zaman ayırmak iyi bir fikirdir. Ancak en kötü durum senaryolarını görüntüleyerek ve ardından bunların kaçınılmaz olduğuna kendinizi ikna ederek sıkıntıya düştüğünüz noktaya geldiğinde, bu düşünce kalıplarını durdurmanın zamanı geldi. İşte bunu yapmanın birkaç yolu.

Endişelenmeye karşı düşünmek

Aşırı düşünme, iki kategoriden birine girme eğilimindedir: düşünme ve endişelenme. Yale Üniversitesi’nde eski bir psikoloji profesörü olan Dr. Susan Nolen-Hoeksema’ya göre ruminating , bir durumu veya sorunu zihninizde tekrar tekrar canlandırmayı içerir. İşte nasıl Farah Aqel, Deutsche Welle için bilim gazetecisi (Alman uluslararası kamu yayın kuruluşu) derin düşüncelere anlatır:

Düşüncelerimizi takıntı haline getirerek ve geçmiş bir durumun çeşitli yönleri hakkında tekrar tekrar düşünerek derinlemesine düşünürüz. Bu tür düşünce kalıplarına yatkın insanlar, örneğin, biten bir ilişkinin her ayrıntısını aşırı analiz edebilir. Genellikle olanlar için kendilerini suçlarlar ve pişmanlıkla aşılırlar, tipik düşünceler şu şekildedir:

– Daha sabırlı ve daha destekleyici olmalıydım.

– Şimdiye kadarki en mükemmel partneri kaybettim.

– Beni bir daha kimse sevmeyecek.

Aqel’e göre düşünmek, tipik olarak pişmanlık, kendinden nefret etme ve kendini suçlamanın bir kombinasyonunu içerir ve depresyon, anksiyete ve yeme bozukluklarının gelişimi ile ilişkilidir.

Öte yandan endişelenmek, geleceği öngörebilme arzumuzu yansıtır ve belirli bir durumda neyin olabileceği veya olamayacağı konusunda olumsuz düşüncelere sahip olmamıza neden olur. Stresli ve yorucudur, ancak nihayetinde, endişelenmenin sizi tam olarak işlemekten alıkoyduğu noktaya gelmez. Ancak işe yararsa, aşağıdaki stratejilerden bazılarını denemek isteyebilirsiniz.

Aşırı düşünmeyi nasıl durdurabilirim?

İyi haber şu ki, fazla düşünmeyi bırakmanıza yardımcı olacak birkaç strateji var. Bonn Üniversitesi’nde psikoterapist olan Ruben Berger’in birkaç önerisi :

Düşünmeyi durduran bir teknik kullanın

Negatif bir düşünce sarmalına girdiğinizi fark ettiğinizde, Berger kendinize yüksek sesle “durmanızı” söylemenizi önerir.

Kendinize düşüncelerin sadece birer düşünce olduğunu hatırlatın

Kronik aşırı düşünenler sıklıkla bir şey hakkındaki olumsuz düşüncelerinin gerçekler olduğuna inanırlar. Şunun gibi sorular sorarak kendinize sorun: Bu gerçek mi? Bu gerçekten oldu mu? Olabilecek en kötü şey nedir?

Farkındalık

Berger, şu anda zihinsel olarak mevcut olmak ve düşüncelerinizi yargılamamak, ruminasyonu ve endişelenmeyi durdurmaya yardımcı olabilir, diyor.

Düşüncelerinizi yeniden şekillendirin

Sıklıkla, bir duruma ilişkin algınız, duygularınız ve davranışlarınız üzerinde sorunun kendisinden daha büyük bir etkiye sahiptir. Bakış açınızı yeniden çerçevelendirerek düşüncelerinizin kontrolünü yeniden kazanabilirsiniz.

Kaynak : https://lifehacker.com/how-to-stop-yourself-from-overthinking-everything-1844655732

Written by Admin

Ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Street Fighter’ın Yapımcısı Yoshinori Ono, 30 Yılın Ardından Capcom’dan Ayrıldı!

William Higinbotham Kimdir?