içinde ,

PS5’te PS4 Oyunları Nasıl Oynanır?

PlayStation 5, mevcut PlayStation 4 oyun konsolunuz için geriye dönük uyumluluk sunarak yeni konsolda sahip olduğunuz hemen hemen tüm PS4 oyunlarını oynayabileceksiniz. Bazı oyunlar, Cyberpunk 2077 veya Spider-Man: Miles Morales gibi PS5 için optimize edilmiş yeni nesil başlığa yükseltme seçeneği de sunacak.

Geriye dönük uyumlu Playstation 4 Oyunları nasıl oynanır?

PS5, geriye dönük uyumluluk sayesinde mevcut olan neredeyse her PS4 oyununu oynatabilecek. Sony ayrıca bazı oyunların daha hızlı veya daha akıcı kare hızları için bir “Game Boost” sağlamak için yeni konsoldaki ekstra güçten gerçekten yararlanabileceğini vaat ediyor. Bununla birlikte Sony, PS4 başlıklarındaki bazı işlevlerin kullanılamayabileceği ve PS5’te geriye dönük uyumlu oyunları oynatırken “hatalar veya beklenmeyen davranışlar” olabileceği konusunda da uyarıyor.

PlayStation 4 oyunlarını diskten oynama (yalnızca PlayStation 5)

Geriye dönük uyumlu oyunları oynamanın en basit yolu (disk sürücülü bir PS5’e ve oyunun basılı bir kopyasına sahip olduğunuzu varsayarak) diski PS5’inize yerleştirmektir. Bazı oyunlar bir güncellemenin yüklenmesini gerektirir ancak bunun ötesinde, sadece tak ve çalıştır.

Dijital olarak satın alınan PlayStation 4 oyunlarını oynama (PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition)

Dijital olarak satın alınan oyunlar biraz daha karmaşıktır ancak yine de diğer herhangi bir dijital içeriği indirmeye benzer şekilde çalışacaktır. Oyuncuların mevcut PS4 oyunları şu anda PS4’te olduğu gibi PS5’teki oyun kitaplıklarında görünmeye devam edecek. Birini yüklemek ve oynamak için, oyuncunun oyunu kütüphanesinden seçmesi ve indirmesi gerekir.

PS5 oyunlarının aksine (Sony’nin burada yaptığı hız iyileştirmelerinden yararlanabilecekleri dahili SSD’ye doğrudan yüklenmesi gerekecek), PS4 oyunları doğrudan harici bir sürücüden kurulabilir ve oynanabilir.

Sony ayrıca Wi-Fi veya LAN kablosu üzerinden hem dijital indirmeleri aktarma hem de PS4’ten PS5’e veri kaydetme seçeneği sunacağını belirtiyor.

Oyun Kayıt

Oyuncular, bir USB depolama cihazı aracılığıyla bir PS4’ten bir PS5’e oyun kayıtlarını aktarabilecek ve PS Plus aboneleri, bulut depolama aracılığıyla PS4 oyun kayıtlarını da senkronize edebilecek.

Uyumluluk

Sony, PS4’ün 4.000’den fazla oyun kataloğunun büyük çoğunluğunun, aşağıdaki başlıklar haricinde geriye dönük uyumluluk yoluyla PS5’te çalışacağını söylüyor:

  • DWVR
  • Afro Samurai 2: Revenge of Kuma Volume One
  • TT Isle of Man – Ride on the Edge 2
  • Just Deal With It!
  • Shadow Complex Remastered
  • Robinson: The Journey
  • We Sing
  • Hitman Go: Definitive Edition
  • Shadwen
  • Joe’s Diner

Sony’ye göre, PS4 oyunları PS5’teki DualSense denetleyiciyle çalışacak olsa da “en iyi deneyim” için PS4 oyunları oynamak için bir DualShock 4 kullanılmasını öneriyor. (Ancak, oyuncular özellikle PS5 oyunları için DualShock 4 kullanamayacaklar.) Diğer PS4 aksesuarları – PlayStation VR başlığı ve özel yarış direksiyonları, atari çubukları ve uçuş çubukları dahil – PS5 ile de çalışacak.

Written by Admin

Ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Microsoft xCloud, 150'den Fazla Xbox Oyunu ile Geliyor!

Glossophobia nedir?